Książki, które pomogą Ci (lub nie) poznać BTS!
- Nieogar I Inni
- 2 lip 2019
- 4 minut(y) czytania
Popularność południowokoreańskiego zespołu BTS nie maleje, wręcz przeciwnie – wciąż rośnie w ekspresowym tempie. Nie dziwi więc wysyp książek opisujących ten fenomen. Trudno powiedzieć, czy są one skierowane do fanów, początkujących fanów czy laików. Czy są one profesjonalnym i rzetelnym źródłem wiedzy? Sprawdźmy to.
Adrian Besley BTS. Koreańska fala

Z pewnością najbardziej znana pozycja wśród istniejących. Jej oficjalny tytuł to BTS. Icons of k-pop: The Unofficial Biography; z jednej strony pasuje lepiej, m. in. ze względu na fakt, że słowa „koreańska fala” zostały już wiele razy użyte w innych okolicznościach i odnośnie innych osób i rzeczy. Niemniej jednak jest to też plus, ponieważ do osób po raz pierwszy słyszących o bts mogą one przemówić bardziej, niż "nieoficjalna biografia". Natomiast samo „icons of k-pop” jest w tej chwili odrobinę umniejszającym określeniem w stosunku do osiągnięć zespołu. Wielu fanów, niezależnie od tego czy słusznie czy nie, stara się zaznaczyć różnicę pomiędzy BTS a środowiskiem kpopowym, z którego się wywodzą. Często można spotkać się z opinią, że „BTS to już nie kpop”.
Książka ukazała się zarówno na świecie, jak i w Polsce, w 2018 roku. Zdobyła wiele pozytywnych recenzji wśród fanów, również tych wymagających, których staż w fandomie jest duży, a wydarzenia, które opisuje autor, dane im było przeżyć. Takie osoby mogą najlepiej zweryfikować rzetelność biografii i myślę, że jeśli zabierają się za tego typu publikacje, to właśnie po to, by móc to zrobić. W tym wypadku wszystko wskazuje na to, że pozycja spełnia ich oczekiwania, zatem dla fanów o mniejszym doświadczeniu lub osób dopiero zaczynających przygodę z BTS będzie najlepszym (pośród książek) źródłem informacji.
Od Nieogara: do tego ładnie się komponuje z albumami na półce xD
Cara J. Stevens BTS: Droga na szczyt

Również wydana w 2018 roku. Niestety nie udało mi się znaleźć na jej temat ani jednej pozytywnej recenzji, ani nawet pół dobrego zdania. Należy zdać sobie sprawę, że autorzy tego typu książek nie są Armys, prawdopodobnie nie słuchają ich nawet, a w momencie, kiedy pada pomysł napisania czegoś, nawet jeszcze nie wiedzą o nich zbyt wiele. Na tym jednak polega research, by znaleźć o zagadnieniu jak najwięcej informacji – prawdziwych informacji! Autorka musiała jednak uznać, że nic się nie stanie, jeśli w tekście pojawi się kilka nieścisłości.
Właściwie Droga na szczyt, to album, jak nazywa to samo wydawnictwo. Zdjęcia jednak nie budzą zachwytu – nie jest to nic, czego nie byłoby już dawno w internecie. Co więcej – istnieje wiele lepszych fotografii. Treść natomiast niewiele wspólnego ma z tytułem, ponieważ nie przedstawia w spójny sposób żadnej drogi. Są to tylko krótkie niezbyt powiązane ze sobą fragmenty, w dodatku przepełnione błędami rzeczowymi (niekiedy poważnymi) i nie tylko, autorka nie jest również pewna co do imion bohaterów swojej książki, skoro Hoseok w pewnym momencie ma na imię Hoseak. Obawiam się, że pozycja nie będzie pomocna ani dla fanów, ani przyszłych fanów, ani nikogo, kto zdecyduje się po nią sięgnąć.
Od Nieogara: nie dotykać, grozi wypaleniem oczu!
Katy Sprinkel BTS: International Superstars

Książka również z 2018 roku. Ta jednak, jak i żadna inna, nie jest przetłumaczona na język polski. Popyt na nią w USA, gdzie została wydana, musiał nie być zbyt wysoki. Trudno się dziwić, przeczytawszy na Twitterze komentarze Armys na jej temat, które zaczynają od pytania „Kim w ogóle jest Katy Sprinkel?”. Autorka chyba nawet nie wie, co oznacza słowo research. W tekście wiele razy pojawia się faux pas, jak na przykład przypisanie Seokjinowi słów, których w rzeczywistości nigdy nie powiedział, czy nazywanie go „mamą” i „księżniczką”. Przygotowanie do tworzenia książki oraz znajomość tematu najlepiej – i bez słów – odzwierciedla jednak umieszczenie zdjęcia Taehyunga na stronie poświęconej Jungkookowi. Za plus może jednak uchodzić tytuł – wreszcie niewiążący BTS z kpopem i ukazujący ich faktyczny status na światowym rynku muzycznym; na tym niestety plusów koniec.
Od Nieogara: jeśli poprzednia była zła, to ta jest najźlejsza...
Peter Kang Learn Korean with Bangtan Boys

W zasadzie nie jest to książka, która powstała stricte po to, by przybliżyć czytelnikowi zespół. Chodzi raczej, by przybliżyć język koreański, jednak za pomocą BTS. Jest to, uważam, świetny pomysł – choć wcale nie oryginalny, ponieważ na Twitterze istnieje mnóstwo kont o podobnej lub nawet takiej samej nazwie. Są osoby, którym sama forma książki ułatwia naukę, a dołączając do tego ulubiony zespół, poznawanie nowego języka może okazać się przyjemniejsze, niż kiedykolwiek.
Pozycja zawiera wiele znanych piosenek BTS przetłumaczonych na język angielski oraz wiele dopisek odnośnie gramatyki i składni. Dla osób, których angielski nie jest pierwszym językiem, może być to również sposób na podszkolenie go. Jednak minusem książki jest to… że jest to książka. Wszystko to, co oferuje, a także wiele, wiele więcej można znaleźć w internecie. Tłumaczenia nie tylko tekstów piosenek, ale także wypowiedzi chłopców, wraz z wyjaśnieniami idiomów czy kontekstu kulturowego. A wszystko dzięki pracowitym i pomocnym fandomowym tłumaczom, których na szczęście nie brakuje.

Myślę jednak, że książka typu learning book w połączeniu z BTS nie będzie „niewypałem”, o czym również świadczyć może wcale niemały nakład w USA. Dodatkowym plusem dla autora, według wielu Armys, jest też sam fakt, że w tytule użył nazwy Bangtan Boys, co mogło wzbudzić wśród fanów pewien sentyment. Z racji na dość duży popyt powstał również drugi Tom Learn Korean with BTS TOM II, i jest to piąta pozycja na naszej liście, którą, podobnie jak czwartą i pierwszą, jak najbardziej polecam.
Comments