7 książek z mitologią w tle cz. 3
- Nieogar I Inni
- 22 paź 2019
- 4 minut(y) czytania
Obiecana oszukana część! Nie tyle mamy tu mitologię w tle, co są to książki o mitologii. A jako że słowiańska mitologia praktycznie nie przetrwała do naszych czasów, to są albo zebrane skrawki, albo też swego rodzaju propozycje na mitologię. Lista zdecydowanie zdominowana przez wydawnictwo Bosz, jeśli ktoś ich jeszcze nie kojarzy, to polecam zapoznać się z ichniejszą ofertą!

Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga
Autor: Paweł Zych, Witold Vargas
Grafika: Jakub Kinel
Wydawnictwo: Bosz
Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga” to wyjątkowe wydanie popularnych „Bestiariuszy”, w którym zebrane zostały dwie dotychczas osobne części tego tytułu, czyli „Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” oraz „Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach”. Dzięki temu niesamowite, pobudzające wyobraźnię historie o mitycznych stworzeniach, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków, znajdziemy teraz w jednej, obszernej publikacji, którą uzupełniają jedyne w swoim rodzaju, piękne ilustracje autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
A tu wersja dla nieco młodszych!

Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy
Autor: Witold Vargas
Grafika: Jakub Kinel
Wydawnictwo: Bosz
„Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy” to znakomita propozycja dla tych milusińskich, których pasjonują historie o mitycznych stworzeniach, krasnoludach i słowiańskich stworach. Tym razem autor i rysownik Witold Vargas zaprasza do lektury najmłodszych, dla których stworzył specjalne, dziecięce wydanie bestsellerowego „Bestiariusza słowiańskiego”. Pierwsza część z nowego cyklu w serii Legendarz poświęcona będzie karzełkom.
Mitologia słowiańska
Autor: Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Wydawnictwo: Bosz

„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

Dary bogów
Autor: Witold Jabłoński
Wydawnictwo: Genius Creations
Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Czternastu opowieści o pradawnych czasach, gdy światy bogów i ludzi stanowiły jedność. Kiedy bogowie ciskali pioruny, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Żaden śmiertelnik nie mógł być świadkiem tych zdarzeń. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś.
Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia groźnej Krainy Zmarłych, by poznawać ich odwieczne tajemnice. Otwórzcie serca, odkryjcie własne korzenie, wsłuchajcie się w głosy przodków…
Mity słowiańskie opowiedziane w zupełnie nowy sposób!

Mitologia słowiańska i polska
Autor: Aleksander Brückner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Dostępne na wolnych lekturach!
Prace mitologiczne Brücknera, choć czasem wywoływały echa krytyczne, zawsze były przyjmowane z szacunkiem, należnym jego ogromnej wiedzy i pomysłowości. Oczywiście, szczególnie wysoko były ocenione w Polsce. Był on w dodatku jedynym polskim specjalistą w sprawach religii Słowian. Jedynym - w ciągu długiego okresu historycznego, bo od 1882 r., kiedy się ukazał jego pierwszy artykuł, aż po koniec drugiej wojny światowej. [...]
W porównaniu z jego pracami historycznoliterackimi, językoznawczymi, w porównaniu z "Dziejami kultury polskiej" czy "Encyklopedią staropolską" - prace mitologiczne Brücknera trochę bledną, ale i tak są wielkie, a byłyby chlubą i przedmiotem dumy każdego uczonego mniejszego lotu. Wobec europejskiej nauki o religii Słowian i Bałtów był Brückner naszym jedynym, ale za to błyskotliwym i godnym podziwu przedstawicielem.

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści
Autor: Łukasz Wierzbicki
Wydawnictwo: Media Rodzina

Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów - zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący.
Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.
Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi.
Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju.
Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia.
W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką.
Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota.
"A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?" - zastanawia się Łukasz Wierzbicki. - "To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację."
Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu
Autor: Mateusz Wrona, Jakub Bobrowski
Grafika: Błażej Ostoja Lniski
Wydawnictwo: Bosz

Po sukcesie popularnej „Mitologii słowiańskiej” autorzy Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona oddają w ręce czytelników książkę utrzymaną w podobnej stylistyce, zatytułowaną „Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu”. Składa się na nią 10 historii opowiadanych przez osoby zebrane podczas szlacheckiej gościny. Ich tematyka odnosi się do dawnych wierzeń pochodzących z czasów, kiedy praktykowana na ziemiach polskich religia chrześcijańska pełna była jeszcze rytuałów pochodzących z czasów pogańskich. Obydwa te światy spotkały się w fabułach zebranych tekstów. Ich źródłem były treści oryginalnych staropolskich podań, które odświeżone i wzbogacone charakterystyczną dla autorów przejrzystą narracją, stanowią o wyjątkowości niniejszej publikacji. Każdy miłośnik legend przeczyta ją jednym tchem i nie sposób będzie mu się od niej oderwać.
Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik
Autor: Witold Vargas
Grafika: Jakub Kinel, Witold Vargas, Paweł Zych
Wydawnictwo: Bosz

Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik” to kolejna książka autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha, stanowiąca kontynuację niezwykle popularnej serii Legendarz. Autorzy „Bestiariusza słowiańskiego” skupiają się tym razem na mitycznym zawodzie kowala. Wśród najczęściej powtarzających się wątków w etnicznej historii kowalstwa pojawiają się bogowie-kowale, czarownicy, pakt z diabłem, niebiańskie pochodzenie żelaza oraz transmutacja, polegająca na przemianie surowca w szlachetny kruszec. Książka, zawierająca wiele ciekawych opowieści, jak również kilkadziesiąt ilustracji autorstwa znanego tandemu, jest wspaniałą pozycją dla każdego miłośnika kultury słowiańskiej.
Do zobaczenia w kolejnej części!
Comments