top of page

Bestlookery lvl fantastyka

  • Zdjęcie autora: Nieogar I Inni
    Nieogar I Inni
  • 24 wrz 2019
  • 3 minut(y) czytania

Z mojej strony to pierwszy taki post, ale na naszym blogu już nie raz gościły notki z najpiękniejszymi/najciekawszymi/najbardziej intrygującymi szatami graficznymi. Omawiane i oceniane były bestlookery z wielu gatunków, przyszła więc pora i na moją cegiełkę – fantastykę.


Właściwie nietrudno było skompilować tę listę, wystarczyło spojrzeć na własny regał z książkami. Jako że jestem okładkową sroką, kolekcjonuję egzemplarze, które szczególnie wpadły mi w oko (nawet jeśli – albo i zwłaszcza – daną pozycję już przeczytałam).

Książki niżej wymienione to nie tylko piękne wydania, ale i świetna treść! Wszystkie z nich mogę szczerze polecić każdemu, kto dopiero zaczyna przygodę z fantastyką, siedzi już w niej głęboko lub po prostu się nudzi i ma ochotę na coś porywającego.


 

Cykl Odcienie magii

Autor: V.E. Schwab

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Projekt okładek: Will Staehle



Na sam początek wjechał kawał dobrej literatury, godny polecenia. Nawet jeśli przez pierwsze pięćdziesiąt stron się wynudzicie – nie rezygnujcie; potem jest tylko lepiej. Same okładki powinny to stwierdzać. Każdy tom odznacza się kolorem czarnym, czerwonym i białym, nawiązując do Londynu Czarnego, Czerwonego i Białego, będących integralnymi elementami fabuły.

Tu możecie więcej poczytać o serii.

A na koniec jeszcze inna wersja okładek, moim zdaniem równie przyciągająca.




 

Cykl The Illuminae Files

Autorzy: Jay Kristoff, Amie Kaufman

Wydawnictwo: Moondrive

Opracowanie typograficzne: Heather Kelly, Jay Kristoff

Projekt symboli statków: Stuart Wade Projekt i schematy statków: Meinert Hansen

Ilustracja przedstawiająca plakat filmowy: Kristen Gudsnuk

Projekt okładki i obwoluty: Ray Shappell

Adaptacja okładki i obwoluty na potrzeby polskiego wydania: Eliza Luty

Fotografia chmur na obwolucie i wyklejce: Albert Russ



A oto prawdziwa perełka tej listy, a także każdej innej! Eksperymentalna książka, nowatorskie podejście do jej formuły, a także zaskakujące rozwiązania tekstograficzne. To seria zupełnie z innej ligii. Tak nietuzinkowa, że nie da się jej chyba opisać słowami, trzeba to zobaczyć na własne oczy. Nie znajdziecie tu klasycznej narracji. Zamiast tego uświadczycie zapisów z czatów, dokumentów, tajnych raportów wojskowych, e-maili, planów i wielu, wielu innych.

Poniżej kilka przykładów:




 

Cykl Dwór cierni i róż

Autor: Sarah J. Mass

Wydawnictwo: Uroboros

I część

Projekt okładki: Katie Everson

Ilustracja na okładce: Adrian Dadich

II część

Projekt okładki: John Candell, Katie Everson

Ilustracja na okładce: Mick Wiggins

III część

Autor okładki: Candell, Katie Everson

Opracowanie graficzne: Kelly de Groot



Seria, która z początku może przypominać retelling Pięknej i Bestii. Gdyby tylko Piękna był tak naprawdę łowczynią i przypadkiem trafił do krainy równie pięknych, co nikczemnych fae. Ciekawostka odnośnie do okładki trzeciej części, czyli Dworu skrzydeł i zguby: sukienka z ilustracji została zaczerpnięta z fanartu jednej z utalentowanych fanek Sarah J. Mass. Tak więc, dzieciaczki, nie bójcie się udostępniać waszych prac, bo kto wie, może wasze bazgroły trafią na okładkę bestsellera?

Jeśli Dwory Was zaciekawiły, zajrzyjcie tu.


 

Cykl Ostatnie imperium

Autor: Brandon Sanderson

Wydawnictwo: Mag

Ilustracja na okładce: Damian Bajowski

Opracowanie graficzne okładki: Irek Konior

Projekt typograficzny: Tomek Laisar Fruń



Mimo iż jest to jedna seria, to widać, że pierwsze trzy części od następnych nieco się różnią. Może dlatego, że fabularnie dzieli je od siebie około trzysta lat. Tak czy inaczej, okładki książek Sandersona mnie zachwyciły od pierwszej chwili; zwłaszcza Z mgły zrodzony urzekł mnie w momencie, w którym ujrzałam go na półce w empiku. Ale żeby było zabawnie i uczciwie, muszę pokazać również pierwsze wydania, które raczej… odpychają niźli przyciągają. Sami oceńcie.



A tu więcej o świecie Ostatniego Imperium.


 

Cykl Szóstka wron

Autor: Leigh Bardugo

Wydawnictwo: Mag

Ilustracja na okładce: Rich Deas

Opracowanie graficzne okładki: Piotr Chyliński

Mapy: Keith Thompson

Projekt typograficzny: Tomek Laisar Fruń



Listę zakończymy prezentacją znanej (albo i nie) duologii, która ponoć wcale nie będzie duologią! Autorka bowiem niedawno ogłosiła, że pojawi się i trzecia część przygód nastoletnich wyrzutków z Ketterdamu. I choć owa legendarna ostatnia część ma się nie pojawić jeszcze przez wiele lat, to ja już zacieram na nią ręce. Zwłaszcza po tak tragicznym i traumatycznym zakończeniu części drugiej. A jeśli okładki dwóch pierwszych części są tak niesamowicie piękne, estetyczne i symboliczne, to jaka będzie ta trzecia?


 

Dobrnęliśmy do końca! Nie była to długa przeprawa i zdecydowanie nie wymieniłam moich wszystkich fantastycznych bestlookerów, toteż rozsądnie jest założyć, iż post ten będzie miał swoją kontynuację. Czy w niedalekiej przyszłości? Się zobaczy.


Prokrastynacja

Комментарии


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page