top of page

7 książek z wątkami homoseksualnymi

  • Zdjęcie autora: Nieogar I Inni
    Nieogar I Inni
  • 30 lip 2019
  • 6 minut(y) czytania

Po pierwsze będą tu tylko przedstawione pozycje z gejami, o lesbijskiej literaturze wiem za mało. Po drugie, nie będzie to wyszukanie wszystkich Ambitnych i Ważnych tytułów, tylko takich, które czyta się dla przyjemności, głównie młodzieżowe. To raczej zestawienie dla tych którzy czytają slashowe fanfiki i czasami mają ochotę na coś dłuższego (w zamyśle) i lepiej napisanego. Albo po prostu wydanego na papierze. Po trzecie, są tu tylko książki, które osobiście przeczytałam, dzięki czemu mogę je z czystym sumieniem polecić.


 

1. Trylogia Czarnego Maga Trudi Canavan



Gildia Magów to pierwszy tom znakomitej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód. Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na okrutne traktowanie jej rodziny i przyjaciół, ciska w tarczę kamieniem - wkładając w to całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich, kamień przenika przez barierę i dosięga jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto.

To seria, którą czytałam już kilka lat temu. Oprócz głównej trylogii ma też prequel i trylogię seqelową. Z tego co pamiętam są to dobrze napisane książki, z ciekawą fabułą i interesującymi postaciami. Jako fantasy, akcja jest osadzona w innym czasie i świeci, więc spojrzenie na homoseksualizm też jest tam inny. Historia jest przedstawiona z perspektyw wielu bohaterów, więc dostajemy szeroki obraz wydarzeń. I właśnie jeden z tych głównych bohaterów jest homoseksualistą. W prequelu też jest taki wątek, ale odnoszący się do trzeciorzędnego bohatera, dlatego to bardziej wzmianka.


 

2. Seria Dary Anioła Cassandra Clare



Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Nocni Łowcy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela.
Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. W swoich obowiązkach są wspomagani przez tajemniczych Cichych Braci. Cisi Bracia mają zaszyte oczy i usta i rządzą Miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, w której leżą zmarli Łowcy. Cisi Bracia prowadzą archiwa wszystkich Łowców Cieni, jacy kiedykolwiek żyli. Strzegą również trzech boskich przedmiotów, które anioł Razjel powierzył swoim dzieciom. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich.
Od tysięcy lat Cisi Bracia strzegli boskich przedmiotów. I było tak aż do Powstania, wojny domowej, pod przywództwem zbuntowanego Łowcy, Valentine’a, który niemal na zawsze zniszczył tajemny świat Łowców. I mimo że od śmierci Valentine’a minęło wiele lat, rany, jakie zostawił, nigdy się nie zabliźniły. Od Powstania minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świecie szerzy się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. A Kielich zaginął…

Dary anioła, czyli chyba najpopularniejsza taka seria. Przekrój serii i części należących do tego świata trzeba sobie samemu wyszukać, bo trudno się w tym odnaleźć. Trudno też się nie zakochać w romansie Nocnego Łowcy - Alexandra Lightwooda i czarownika Magnusa Bane’a. Clare zrobiła coś takiego jak Rowling, stworzyła całe universum, które wciąga czytelników i nie wypuszcza. Powstał film i serial, ale nie dorównują książce. (Serial da się oglądać, ale głównie dla Aleca i Magnusa).




 

3. Nie poddawaj się Rainbow Rowell


Simon Snow rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford. Nie żeby przez ostatnie kilka lat jakoś bardzo się podszkolił – wciąż słabo radzi sobie z różdżką, w dodatku nieustannie coś podpala albo sam wybucha. Na domiar złego porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia. Simon zupełnie nie wie, dlaczego akurat on uznawany jest za najpotężniejszego czarodzieja, skoro każde z jego życiowych przedsięwzięć to porażka. Ale gdy w Świecie Magów zaczyna wrzeć, Simon musi sprostać wyzwaniu i zapanować nad sytuacją. Nie pomaga przeczucie, że Baz, jego współlokator, a zarazem największy wróg, prawdopodobnie knuje coś za jego plecami.

To specjalna pozycja dla fanów fanfiction. Praktycznie rzecz biorąc to jest fanfik w formie książki. Pomysł powstał w poprzedniej powieści autorki, Fangirl, gdzie główna bohaterka pisała swoje fanfiction do serii, którą Rowell wymyśliła na potrzeby tego wątku i która bazuje na Harrym Potterze. Jednak nie jest kopią, jest oryginalna, ciekawa, wciągająca i naprawdę cudowna.



 

4. Simon oraz inni homo sapiens Becky Albertalli


Ukrywający swoją orientację seksualną szesnastoletni Simon Spier uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. Jednak kiedy napisana przez niego wiadomość mailowa wpada w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko, że jego wielki sekret ujrzy nagle światło dzienne. Simon pada ofiarą szantażu: jeśli nie zostanie swatem dla klasowego błazna, Martina, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem. A co gorsza, w niebezpieczeństwie znajdzie się także Blue, chłopak, z którym Simon wymienia maile. W wąskiej grupce przyjaciół Simona pojawiają się coraz częstsze spięcia, korespondencja mailowa z Blue z każdym dniem robi się coraz gorętsza, a spokojne dotąd życie Simona zaczyna się dziwnie komplikować. Niechętny wszelkim zmianom chłopak musi znaleźć sposób na wyjście ze swojego bezpiecznego kokonu, zanim zostanie z niego brutalnie wypchnięty – i to tak, żeby nie zrazić do siebie przyjaciół, uniknąć kompromitacji i nie zepsuć tego, co rodzi się między nim a najcudowniejszym i najbardziej tajemniczym chłopakiem, jakiego dotąd spotkał.

Inny tytuł to Twój Simon, który wziął się z ekranizacji. Książka jest cienka, zabawna i urocza, idealna do przeczytania w leniwe popołudnie, żeby się odprężyć. Film sporo się od niej różni, ale ogląda się go równie przyjemnie.



 

5. Lubiewo Michał Witkowski


"Lubiewo" Michała Witkowskiego to "powieść przygodowa-obyczajowo" z życia ciot. Składa się z dwóch części: Księga ulicy i Ciotowski bicz. Opowieści z dawnych i nowych lat (od lat pięćdziesiątych XX wieku do 2004 roku) snute są kolejno w mieszkaniu dwóch podstarzałych ciot - Patrycji i Lukrecji (cz. I) i na gejowskiej plaży nudystów w Lubiewie (cz. II). Dwie główne bohaterki, Paula i Michaśka, opowiadają coraz bardziej wyrafinowane narracje i pogrążają się w świecie własnych wyobrażeń i fantazji, tkają dla siebie świat złożony z libertyńskich lektur (przede wszystkim Niebezpiecznych związków). W tę pedalską epopeję, "ciotowski Dekameron" czy "przecwelone baśnie z tysiąca i jednej nocy" wpleciony został Wielki Atlas Ciot Polskich i jednocześnie gejowska wizja polskiej przemiany ustrojowej. Witkowski, podejmując zideologizowany temat mniejszości seksualnych (walka o prawa, parady równości, adopcja), zerwał z medialnym, politycznie poprawnym wizerunkiem, odwołując się do tego, co widział i słyszał "spod stołu", stworzył prywatną, gadaną historię o bohaterach/bohaterkach "odrażających, brudnych, złych, fałszywych", którą sam nazywa "pamiętnikiem z powstania pedalskiego".

Miało nie być Ważnych tytułów, ale ten jeden musiał się pojawić. Jedyna polska książka w zestawieniu. Jest inna niż reszta tu przedstawionych. Wygląda jak coś pomiędzy powieścią a reportażem. Przedstawia polskie realia z życia ciot, więc dużo tutaj dosadnych określeń czy scen, które nie jednego mogą zniechęcić. Nie jest to najłatwiejsza pozycja, ale naprawdę interesująca i (mimo swojej Ważności) czyta się ją dobrze.


 

6. Tajemnica Brokeback Mountain Annie Proulx


Opowiadanie Annie Proulx „Tajemnica Brokeback Mountain”, nagrodzone przez „National Magazine”, zdaniem krytyków i recenzentów należy do najoryginalniejszych we współczesnej literaturze. Jest to historia trudnego i niebezpiecznego romansu, który połączył dwóch wiejskich chłopaków miłością zdarzającą się tylko raz w życiu. Odważna próba podjęcia tematu związków homoseksualnych i homofobii.

Przyznaje się, że najpierw obejrzałam film. Jest to dwugodzinne, rozwlekane dzieło Anga Lee z ładnymi widokami. Podobał mi się, ale zajęło mi kilka lat (i motywacje w postaci zadania na zajęcia na studiach), żeby w końcu przeczytać książkę. Ale nie żałuję. W filmie przedstawione jest dokładnie to samo co w książce, ale tam, gdzie na ekranie akcja jest rozwleczona, na papierze mamy konkrety, tam, gdzie na ekranie są pięciominutowe ujęcia ładnych widoczków, na papierze mamy wgląd w przemyślenia bohaterów, które dopełniają historię. Po przeczytaniu książki film mi się już mniej podoba, ale nie jest zły, gra aktorska go ratuje.


 

7. Tamte dni, tamte noce André Aciman


Nastolatek Elio spędza wakacje we Włoszech, czytając i grając na pianinie. Jego ojca, uniwersyteckiego profesora, odwiedza pracujący nad doktoratem stypendysta, Amerykanin Oliver. Elio musi oddać gościowi swój własny pokój, jest więc do niego początkowo uprzedzony, uważa go za uzurpatora i aroganta. Ten stosunek z czasem ulega zmianie, pojawia się fascynacja mężczyzną, która przybiera na sile.

To jedyna książka w zestawieniu, której jeszcze nie czytałam. Oglądałam film na jej podstawie, który jest rewelacyjny, i z tego względu postanowiłam mimo wszystko umieścić tu tę pozycję. Słyszałam o niej różne, często skrajne, opinie, więc dla ułatwienia jedyne co mogę zrobić to wstawić linka do opinii zaufanej osoby.

Nonsens

Comentarios


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page