7 książek z wróżkowatymi w obsadzie
- Nieogar I Inni
- 11 cze 2019
- 5 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 sie 2019
Etymologicznie z łacińskiego fatum, fati wywodzi się starofrancuska feie, fee, z czego z kolei powstało staroangielskiej fairy. Celtyckie wróżki zaczęto utożsamiać z celtyckimi sidhe oraz nordyckimi elfami. Polska nazwa wróżka wywodzi się zaś od prasłowiańskiego věštica. Wniosek z tego (przynajmniej) jeden, a mianowicie – wszystkie są jedną wielką rodziną.
Trochę smutno jest rozpoczynać zestawienie od serii wydanej przez Amber, bo już na wstępie muszę poinformować, że w Polsce wyszły tylko dwa tomy, a jest ich (podstawowa seria + opowiadania + druga seria) jedenaście. Z weselszych wiadomości - na pewnym gryzoniu można znaleźć fanowskie tłumaczenie. Po co po nią sięgać? Bo treść nie jest nawet w połowie tak żenująca, jak opis poniżej (ten głos przeznaczenia! Ten głos miłości!), do tego w ciekawy sposób wykorzystano tu niechęć do żelaza.

Julie Kagawa Żelazny król
Żelazo i lód.
I zgubna miłość żądająca niemożliwego wyboru…
Nazywam się Meghan Chase.
Za niecałe dwadzieścia cztery godziny skończę szesnaście lat.
Słodka szesnastka. Napisano mnóstwo opowieści, piosenek i wierszy o tym wspaniałym wieku, kiedy dziewczyna znajduje prawdziwą miłość, cały świat ma u stóp, a przystojny książę porywa ją w stronę zachodzącego słońca.
Nie sądzę, żeby ze mną miało tak być tak samo…
Bo Meghan Chase jest pisane pójść za głosem przeznaczenia i głosem serca na dwór króla elfów – pięknych i przerażających…

Meghan zawsze czuła się obca: w domu, odkąd zaginął jej ojciec, i w szkole, gdzie nie ma żadnych przyjaciół poza Robem. Zna go od zawsze, ale nie wie, że jej wesoły kumpel nie jest zwykłym chłopakiem…
W dniu jej szesnastych urodzin – w dniu, w którym stanie się coś strasznego – Rob wyjawi jej prawdę, która odkryje przed nią świat, którego istnienia nie przeczuwała, i miłość, o jakiej nie śniła. Bo przeznaczeniem Meghan jest odegrać rolę w wojnie magicznych królestw, powstrzymać zło, jakiemu nie odważy się sprzeciwić żaden elf, i dokonać wyboru pomiędzy dwoma śmiertelnymi wrogami: swoim najlepszym przyjacielem a mrocznym księciem, który może wolałby widzieć ją martwą niż pozwolić jej dotknąć swego lodowatego serca…
Zapowiedź tej książki w porównaniu do poprzedniej może się wydawać nieuczciwa, ale przedstawiam właśnie moją ulubioną serię na liście, więc będę ją chwalić, a co!
Seria liczy sobie pięć tomów i zbiorek opowiadań, każdy tom jest o innej parze (i z każdym jest tylko lepiej), ale fabuła jest ciągła. Pani Marr lubi operować utartymi schematami, by później w ładnych plot twistach je łamać, pojawia się również cała gromadka bohaterów, każdy z nich dostaje swoje pięć minut, przez co żaden nie jest tylko pustym wypełniaczem. I nastrój. Obiecany mroczny i zmysłowy nastrój z opisu jest i ma się dobrze przez wszystkie pięć części, co sprawia, że wracam do niej z przyjemnością od lat.

Nieistotne fakty:
1. Kiedy czytałam to po raz pierwszy, przez ramię zaglądał mi kolega, więc już na zawsze wróżki synonimicznie będą u mnie występować z ruską mafią. Nie zdziwcie się, jeśli pojawi się to gdzieś dalej (choć mam nadzieję, że redakcja to wyłapie).
2. W drugiej części główna bohaterka tatuuje sobie: Czarne jak atrament oczy spoglądały zza wzoru z węzłów celtyckich. Otaczały go skrzydła, które przypominały połączone cienie. Pośrodku znajdowała się gwiazda chaosu. Z centralnego punktu sterczało osiem strzał; cztery grubsze układały się w szpiczasto zakończony krzyż. Jej pierwszą myślą było: mój. Ze mną było identycznie, też będę taki mieć.
Melissa Marr Królowa lata
Zasada nr 3: Nie patrz na niewidzialne wróżki.
Zasada nr 2: Nie rozmawiaj z niewidzialnymi wróżkami.
Zasada nr 1: Nigdy nie przyciągaj ich uwagi.
Siedemnastoletnia Aislinn widzi wróżki od urodzenia. Te potężne i groźne istoty przechadzają się niewidoczne w świecie śmiertelników. Dziewczyna przestrzega zasad gwarantujących jej bezpieczeństwo, jednak nagle okazuje się, że to nie wystarczy. Musi zmierzyć się z podstępnym, ale niestety pociągającym Królem Lata… Stawką tej ryzykownej gry będzie całe jej życie. Intryga wróżek, miłość śmiertelników i starcie pradawnych zasad ze współczesnymi pragnieniami splatają się w tej zdumiewającej opowieści.
Pierwszy tom serii o mrocznym i zmysłowym świecie wróżek. To lektura dla tych, którzy potrafią poddać się wyobraźni.

Lekka, przyjemna, zdecydowanie dla młodszego czytelnika, dla starszego może posłużyć za obiekt do obserwacji – nie codziennie ludziom wyrastają pąki na plecach.
Aprilynne Pike Skrzydła Laurel
Bohaterką jest dziewczyna o imieniu Laurel. Laurel nie jest typową nastolatką. Je tylko warzywa i owoce, nie może wytrzymać bez świeżego powietrza, przez całe życie uczyła się w domu oraz została adoptowana przez rodziców w przedziwny sposób: ktoś zostawił ją na ich schodach w koszyku.
Kiedy idzie do szkoły, musi przyzwyczaić się do siedzenia w zamkniętych pomieszczeniach i nowych wyzwań. Ale gdy pewnego dnia na jej plecach pojawia się tajemniczy punkcik, zaczyna dziać się magia i całe jej życie staje do góry nogami. Co wybierze Laurel? Świat tajemnic z niezwykłym chłopakiem o szmaragdowych oczach czy spokojny świat z zawsze pomocnym kolegą z klasy?

Fae może nie występują tu na pierwszym planie, ale kiedy już biorą się do roboty, to jest na co popatrzeć. Zdecydowanie więcej dostać można w kolejnej po Darach Anioła serii od Clare, a mianowicie w Mrocznych Intrygach, gdzie dzięki postaciom Marka i Kierana odkrywny jest przed czytelnikami świat Dzikiego Polowania.
Cassandra Clare Miasto kości
Być świadkiem morderstwa – to przeżycie, które pozostawia w psychice ślad na całe życie. Clary Fray wiedze życie normalnej, nieco zbuntowanej nastolatki. Gdy jednak pewnego razu w klubie staje się świadkiem bezwzględnego morderstwa popełnionego przez trzech nastolatków na ich rówieśniku, jej dotychczasowa rzeczywistość kompletnie się rozpada.

Wariacja Pięknej i Bestii, która zamiast dwóch najważniejszych kategorii, wywodzących się z folkloru szkockiego, czyli Dworu Świetlistego i Dworu Mrocznego, prezentuje nam całą plejadę dworów: Dwór Dnia, Dwór Świtu, Dwór Nocy, Dwór Wiosny, Dwór Lata, Dwór Jesieni i Dwór Zimy. Każdy wyjątkowy, każdego pod dostatkiem, a kto się dał nabrać w pierwszej części, to niech teraz cierpi.
Sarah J. Maas Dwór cierni i róż
Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią – musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podczas srogiej zimy zapuszcza się w poszukiwaniu zwierzyny coraz dalej, w pobliże muru, który oddziela ludzkie ziemie od Prythian – krainy zamieszkanej przez czarodziejskie istoty. To rasa obdarzonych magią i śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń, która przed wiekami panowała nad światem.
Kiedy podczas polowania Feyre zabija ogromnego wilka, nie wie, że tak naprawdę strzela do faerie. Wkrótce w drzwiach jej chaty staje pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin, w postaci złowrogiej bestii, żądając zadośćuczynienia za ten czyn. Feyre musi wybrać – albo zginie w nierównej walce, albo uda się razem z Tamlinem do Prythian i spędzi tam resztę swoich dni.
Pozornie dzieli ich wszystko – wiek, pochodzenie, ale przede wszystkim nienawiść, która przez wieki narosła między ich rasami. Jednak tak naprawdę są do siebie podobni o wiele bardziej, niż im się wydaje. Czy Feyre będzie w stanie pokonać swój strach i uprzedzenia? Pełna namiętności i pasji, romantyczna, brutalna i okrutna. Jedno jest pewne: Dwór cierni i róż to z pewnością nie cukierkowa baśń w stylu Disneya…
Znowu Amber, znowu tylko dwie części, ale tym razem z czterech (niby postęp, bo 50% wydane, ale jednak nie). Pomocny gryzoń dostarcza książkowym ćpunom odpowiednich tłumaczeń, nie martwcie się. Tym razem świat wróżkowatych jest światem alternatywnym, w którym poszczególne królestwa dostosowują się do woli i pragnień ich władców. Co może pójść nie tak, jeśli główna bohaterka mieszka praktycznie od zawsze na pustyni?

Richelle Mead Córka burzy
Jest seksowna i niebezpieczna.
Niepokonana w obliczu zła i bezradna wobec niepokojącej przepowiedni… i nieziemskiej namiętności.
Eugenie Markham zarabia na życie wypędzaniem duchów i innych pozaziemskich szumowin nawiedzających świat śmiertelników.
Teraz musi odnaleźć nastolatkę uprowadzoną w zaświaty. I staje się celem najgroźniejszych paranormali. Wprawdzie posługuje się z równą wprawą różdżką jak pistoletem, ale potrzebuje sojuszników – i znajduje ich: w uwodzicielskim czarowniku i olśniewająco przystojnym zmiennokształtnym. Lecz żaden z nich nie ocali jej przed największym niebezpieczeństwem - jakie kryje się w samej Eugenie. I w mrocznych mocach, które budzą się w niej do życia…

Na zakończenie polska wariacja Piotrusia Pana, w której główną rolę odgrywa Dzwoneczek, połączyć to z ciętym językiem Ćwieka i ma się cztery tomy przedniej zabawy.
Jakub Ćwiek Chłopcy
Rykiem silników, hukiem wystrzałów i głośnym: BANGARANG! – tak zwiastują swoje przybycie Zagubieni Chłopcy, najbardziej niezwykły gang motocyklowy na świecie. Niegdyś wierni towarzysze Piotrusia Pana, dziś odziane w skórzane kurtki zakapiory pod wodzą zabójczo seksownej Dzwoneczek. Zrobią wszystko, by przetrwać… i dobrze się przy tym bawić. Bez względu na cenę.
Nieogar
PS Nie, nie zostawię Amber w spokoju.
コメント