top of page

7 książek z mitologią w tle cz. 1

  • Zdjęcie autora: Nieogar I Inni
    Nieogar I Inni
  • 28 maj 2019
  • 5 minut(y) czytania

Mitologie wszelakie to taka moja mała fiksacja, która w różnych momentach życia przybiera na sile. Świętując pojawienie się w domku nowej książki od Zygmunta Kubiaka, postanowiłam zrobić zestawienie książek z mitologią właśnie. Będzie ono zdecydowanie sentymentalne, przepełnione Riordanem i mitologią grecką, ale (jak wskazuje tytuł) pojawią się jeszcze kolejne części.


 

Od czego zacząć zabawę z mitologią, jak nie od przygód małego Perseusza? Do tego wujek Rick zapewnia nam kolejny pięcioksiąg, w którym pojawia się też mitologia rzymska i wszystko kontynuowane jest w serii o Apollu. Tyle czytania!


Pamiętam, jak czytałam to pierwszy raz lata temu, wzięłam ze sobą na obóz pierwszą część na próbę i wieczorem musiałam dzwonić po mamę, żeby dowiozła mi resztę. Od tamtej pory po Riordana sięgam w ciemno.


Rick Riordan Złodzieje pioruna




Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.


Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?



Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?


Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.

 

Hagar Yanai prezentuje nam Babilonię, państwo leżące w Starożytnej Mezopotamii. Świat przedstawiony inspirowany jest mieszanką mitologii żydowskiej, babilońskiej oraz środkowego-wschodu. Jest w czym wybierać.


Żeby nie było tak pięknie: w Polsce dostępna jest tylko pierwsza część, druga tylko w Izraelu, a trzeciej (z tego co wiem) nie ma. Warto jednak dać szansę Yanai.


Hagra Yanai Lewiatan z Babilonu



Powieść fantasy, której akcja dzieje się w Babilonie. Bohaterowie zmagają się z potężną magią, przerażającymi demonami i Plagą Ciemności.

Jonathan i Ella podczas pościgu za złodziejem, który ukradł lekarstwo potrzebne ich mamie, w tajemniczy sposób przenoszą się do Babilonu. Rządzi nim cesarz z okrutnym zakonem Hashdarpans. W górach armia rebeliantów zbiera siły do obalenia niesprawiedliwych rządów. W królestwie krążą pogłoski o przybyciu Lewiatana, mitycznego stwora o nadzwyczajnej mocy. Nad Babilon nadciąga mrok, przed którym nie można uciec…



 

Jak mówiłam - wujka Ricka będzie dużo! Tym razem zabiera nas w podróż przesyconą mitologią egipską (koty!).


Rick Riordan Czerwona Piramida


Od śmierci matki Carter i Sadie są sobie niemal obcy. Dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie, jej brat natomiast podróżuje po świecie z ojcem, wybitnym egiptologiem doktorem Juliusem Kane. Pewnej nocy doktor Kane zabiera Cartera i Sadie na „eksperyment naukowy” do British Museum, w nadziei że uda mu się z powrotem połączyć rodzinę. Zamiast tego jednak uwalnia egipskiego boga Seta, który skazuje doktora na wygnanie, a jego dzieci zmusza do ucieczki. Wkrótce Sadie i Carter odkrywają, że budzą się wszyscy bogowie Egiptu, a najgorszy z nich – Set – chce zniszczyć rodzinę Kane. Aby go powstrzymać, dzieci muszą podjąć niebezpieczną podróż po całym świecie. Będzie to zadanie, które przybliży je do prawdy o rodzinie i ujawni jej powiązania z tajnym stowarzyszeniem istniejącym od czasów faraonów.

 

Kolejna wariacja dotycząca mitu o Hadesie i Persefonie. Cabot pewnie większość kojarzy z Pamiętnika księżniczki, dla mnie to do dziś nieskończona trylogia, której w dalszym ciągu nie skończyłam, gdyż wydało ją wydawnictwo, które ma wyraźną awersję do ostatnich tomów (z marszu mogę wymienić piętnaście innych serii w tej samej sytuacji, bo patrzą się na mnie smutno z półek).


Meg Cabot Porzuceni


Odkąd powróciła z Hadesu pojawia się przy niej on. Zawsze wtedy, gdy się go najmniej spodziewa i gdy go najbardziej potrzebuje. To tylko halucynacje – przekonują psychiatrzy. – Miałaś wypadek. Przeszłaś śmierć kliniczną. Cudem powróciłaś do życia. Ale siedemnastoletnia Pierce im nie wierzy. Odkąd omal nie utonęła, czuje się dziwnie… jakby nie należała do tego świata. Może teraz, po przeprowadzce do nowego miasta, będzie inaczej. Nowa szkoła, nowy początek. I może wreszcie przestanie się bać. Ale on znajduje ją i tu. Czego chce? Jaką tajemnicę kryją jego oczy - mroczne i piękne jak diament, który jej podarował? Czy chce ją przed czymś ostrzec i przekonać, że bezpieczna będzie tylko wtedy, gdy powróci z nim do jego podziemnego świata? Czy Diament Persefony przyniesie Pierce los mitycznej bogini czy miłość - potężniejszą niż śmierć…

 

Riordan! Cóż za niespodzianka! Tym razem dawka mitologi nordyckiej, która zaczyna się od tego, że główny bohater... umiera.


Przy okazji napomknę o serii Rick Riordan Przedstawia, w ramach której ukazały się już książki oparte o mitologię hinduską i koreańską.


Rick Riordan Miecz Lata


MAGNUS CHASE nie jest typem grzecznego chłopca. Od strasznej nocy przed dwoma laty, kiedy mama kazała mu uciekać, a potem zginęła, żyje samotnie na ulicach Bostonu. Przetrwał dzięki sprytowi i inteligencji, będąc zawsze o krok przed policją i kuratoriami.

Pewnego dnia Magnus dowiaduje się, że ktoś jeszcze usiłuje go znaleźć – wuj Randolph, człowiek, przed którym mama zawsze go ostrzegała. Kiedy usiłuje przechytrzyć wuja, wpada prosto w jego łapy. Randolph zaczyna mu opowiadać coś, co brzmi jak brednie o skandynawskiej historii i dziedzictwie Magnusa – zaginionej od tysięcy lat broni.

Coraz więcej elementów układanki zaczyna się jednak składać w sensowną całość. Z zakamarków pamięci Magnusa powracają powieści o bogach Asgardu, wilkach i Ragnaröku – dniu sądu. Ale Chase nie ma czasu na zastanawianie się nad tym, ponieważ świat zostaje zaatakowany przez ogniste olbrzymy i Magnus musi wybrać między własnym bezpieczeństwem a życiem wielu niewinnych ludzi.

 

Jedyna (jak na razie) manga w zestawieniu. Wizja greckiej mitologii zabarwiona japońskością, a przy tym dwa tomy przepięknych ilustracji.


Aki Olimpos


Akcja mangi toczy się w realiach starożytnej Grecji i skupia się na najmłodszym księciu Troi – niezwykle przystojnym Ganimedesie. Podczas parady wieku, zostaje on porwany przez Apollona i uwięziony w Ogrodzie Bogów, miejscu otoczonym nieograniczonymi łanami białych kwiatów, nad którymi góruje niebo z milionami pięknych gwiazd. Apollo czasem składa mu wizyty, ale nigdy nie ujawnia, dlaczego młodzieniec jest przetrzymywany...




 

Jeśli Ricka uwielbiam, to państwo Gordon wręcz ubóstwiam. Seria o Kate Daniels na zawsze będzie jedną z moich najulubieńszych. Świat przedstawiony pełen magów, zjaw, nekromantów, wampirów i zmiennokształtnych. Gdzie tu mitologia? Wszędzie. Małżeństwo wydłubało potwory z prawie wszystkich znanych mitologii, na czym opierają się wątki główne dotyczące śledztw w poszczególnych książkach.


W zeszłym roku w US ukazał się ostatni - dziesiąty – tom. W Polsce przez wiele lat seria leżała odłogiem, ale na szczęście wydawana jest już ponownie i to w pięknej szacie graficznej (pierwsze okładki to takie małe potworki były)!


Ilona Andrews Magia Kąsa


Świat po magicznej apokalipsie. Postęp techniczny był u szczytu swojego rozwoju, gdy do Atlanty wróciła magia i zniszczyła właściwie całą technologię. Fale magii pojawiają się bez ostrzeżenia i znikają równie nagle. Gdy magia napływa, cała technologia zamiera – samoloty spadają, samochody nie działają, brakuje elektryczności. Kiedy magia odpływa, znów zaczyna działać technologia. Jest to dziwny, pokręcony świat. W tym świecie mieszka Kate Daniels. Kate lubi walkę mieczem i ma trudności z kontrolą tego, co mówi… Magia w jej krwi sprawia, że jej życie z założenia nie może być proste…

 

Nieogar


PS Do serii o Kate na pewno też jeszcze wrócę, bo dla mnie to temat rzeka, więc muszę się gdzieś wygadać.

Comentarios


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page