Bestlookery seryjne
- Nieogar I Inni
- 10 wrz 2019
- 2 minut(y) czytania
Jak obiecałam, tak zestawiłam. Czas na seryjne bestlookery, bo czasem jedna książka to za mało, przy czym – seryjne będą dziś miały szerokie znaczenie, bowiem pod uwagę brałam tak serie wydawnicze, jak też po prostu cykle powieściowe, siłą rzeczy wydawane w podobnej szacie graficznej.
Wśród wybrańców tradycyjnie miszmasz. Howgh!
Wydawnictwo Czarne
Seria Reportaż
Opracowanie graficzne; Agnieszka Pasierska/ Pracownia Papierówka
Może powinnam trzymać się zasady rozpoczynania zestawień od Czarnego? Nie mogło go tu zabraknąć, i wydawnictwa i serii – najbardziej rozpoznawalnej i chyba najważniejszej. Pod dość oczywistym i niewyszukanym tytułem Reportaż, znajdziemy to, co w tym gatunku najlepsze.
Tu tytuły.
Wydawnictwo Od Deski Do Deski
Seria Na f/Aktach
Opracowanie graficzne; manukastudio.pl
Seria z pogranicza literatury faktu i beletrystyki – pisarze wychodząc od autentycznych, sensacyjnych historii stworzyli powieści intrygujące, pogmatwane psychologicznie i będące jednocześnie intymnym polskim portretem historycznym. Trafiłam na nią przez Orbitowskiego. Niczego nie żałuję.
Tu wszystkie tytuły.
Wydawnictwo Iskry
Stefan Themerson
Opracowanie graficzne; Andrzej Barecki
Ilustracje; Franciszka Themerson
Wznowienie prac tego pana musiało się tu pojawić. Być może z okładki można było zrobić spektakularniejsze zjawisko (vide Nowy Kanon), niemniej pod względem edytorskim jest na prawdę świetnie. Jednolita szata graficzna cieszy oczy, treść cieszy sponiewieraną duszę.
Wydawnictwo W.A.B.
Seria Nowy Kanon
Opracowanie graficzne; Sylwia Grządzka, Jacek Szewczyk
To jedna z najdziwniejszych i najciekawszych serii z jakimi miałam do czynienia. Na pierwszy rzut oka pozycje są dobierane bez klucza, bo powiedzieć, że łączy je wyjątkowość brzmi abstrakcyjnie i trochę podejrzanie. Niemniej, zaufanie serii szybko się opłaca, każda kolejna książka zaskakuje i pochłania, a różnorodność tematów i ujęć nie pozwala przewidzieć co przyniesie kolejne spotkanie. Edytorsko świetne.
Tu komplet.
Wydawnictwo Mag
Neil Gaiman
Opracowanie graficzne; Piotr Chyliński, Dark Crayon
Gaiman, rekordzista pod względem ilości wydań i wznowień, doczekał się nowej szaty graficznej wszystkich swoich dzieł wydanych w Polsce. Całość wygląda zjawiskowo, na półce prezentuje się dumnie, dlatego nawet jeśli jakość papieru i praca edytorska nie są absolutnie mistrzowskie, trzeba projekt docenić.
Tu wszystkie tytuły.
Wydawnictwo Mag
Neal Stephenson
Opracowanie graficzne; Piotr Chyliński, Dark Crayon
Jak zapowiadałam, fantastyka ma większość w tym zestawieniu. Ponownie na scenę wkracza duet Chyliński&Dark Crayon, odpowiedzialny za wszystkie prozy Stephensona wydane w Magu, i wkracza na tę scenę z zasłużoną pompą. Tu wszystko jest na swoim miejscu – od ilustracji, przez krój pisma, po kolor okładki i obwolutę z niespodzianką. Wyjątkowo spójny, przemyślany i estetyczny projekt. Więcej fantastyki wydawanej z takim wyczuciem!
Tu wszystkie pozycje.
Wydawnictwo Niebieska Studnia
Chuck Palahniuk
Projekt okładek; Paweł Jońca
To w zasadzie nie jest ani cykl, ani nawet seria, po prostu za wygląd książek Palahniuka odpowiada najwyraźniej Paweł Jońca. Wszystkie są kieszonkowe, w miękkiej, czasem uszlachetnianej oprawie, ale to co sprawia, że trudno się z nimi rozstać, to połączenie przyjemnych „rysunkowych” ilustracji i „krzywej” typografii. To książki od podstaw projektu odpowiadające charakterowi powieści. Nie zawsze autor ma to szczęście.
Tu można znaleźć resztę.
W ramach podsumowania małe spostrzeżenie – to niesamowite jak trudno dotrzeć do informacji na temat projektu graficznego, o typograficznym nie wspominając. Przeważnie wydawnictwa podają autora ilustracji na okładce lub projektu okładki. I koniec.
Na szczęście w najnowszych wydaniach można już znaleźć te niezwykle tajne dane. Szkoda tylko, że recenzenci, gdy już cudem mniemanym zdarzy im się zwrócić uwagę na oprawę, czy w ogóle formę książki, też nie mają w zwyczaju wspomnieć o twórcy tejże. Pochwalą, owszem, ale nie zdradzą kogo. Ja staram się zdradzać.
Bawilis
Comments